Pismo swiete wychowanie dzieci

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym przybywa do zmniejszenia liczbie czerwonych krwinek. Są oryginalne przyczyny powstania niedokrwistości w układzie zdrowego człowieka: potrafi być wykonana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów czy więcej w związku ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie to istnieje nieco powszechnie spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Natomiast w wypadku osób przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości natur zaś jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest wówczas zjawiskiem zupełnie normalnym. W okresie ciąży więc informujemy o zaistnieniu anemii, kiedy przylega do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zmienia to jednak faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej matki mogą spowodować do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W początkowym trymestrze ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W innym kwartale może sprawić do powstania wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Kolejne to ciąża mnoga, niedobór witam i cenie odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w terminie wpadnięcia w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był brak żelaza, jest ciągle leczona doustnymi środkami pełniącymi jego zawartość. Bardzo rzadko odnosi się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest toż jednak droga o wiele większa niż w wypadku przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie jeszcze transfuzja krwi – dzieje się tak zwykle w sytuacjach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej sygnałami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z myślą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, istniejąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może sprowadzić do odpowiednich uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.