Uklad optyczny w aparacie fotograficznym

Mikroskopy laboratoryjne (określane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do powstawania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez system optyczny. Mikroskopy odkładają się głównie z wyboru soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie stosowane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane stosowane są w moc dziedzinach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych natomiast w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i myśleniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Natomiast w strefie chemii i fizyki mikroskopy przydatne są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w projekcie optycznym (niekiedy nazywa się je dopiero mikroskopami świetlnymi), są i grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z dziedzin ścisłych. Badany obiekt badany jest dokładnie przez okular albo na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest dana przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka jest uzależniona z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, ale we obecnych mikroskopach optycznych można zdobyć powiększenia ponad tysiąckrotne.